• Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US

ANM: Vreme geroasă în România: Ger, polei și precipitații mixte până pe la începutul săptămânii viitoare. Vreme deosebit de rece și ger în București

15 ianuarie 2026

Cod galben de ninsori viscolite! Autoritățile avertizează: „Evitați să porniți la drum pe timp de viscol”

8 ianuarie 2026

Vești proaste pentru românii care își fac vacanța la munte: pârtiile din Poiana Brașov rămân închise. Anunțul autorităților locale

30 decembrie 2025

Va ninge de Crăciun în România? Anunț important făcut de ANM în prognoza pentru sărbători

16 decembrie 2025
Facebook Instagram
MGnews
luni, 19 ianuarie
Facebook Instagram
MGnews
Facebook Twitter Instagram
Prima pagină » „A căzut cu capul în jos și s-a agățat”. Un tânăr de 17 ani, din Buzău, și-a pierdut viața, după ce artera femurală i-a fost retezată de o țepușă de fier, în timp ce încerca să sară un gard
Fără categorie

„A căzut cu capul în jos și s-a agățat”. Un tânăr de 17 ani, din Buzău, și-a pierdut viața, după ce artera femurală i-a fost retezată de o țepușă de fier, în timp ce încerca să sară un gard

Petrut AlexBy Petrut Alex21 iunie 2023Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook WhatsApp Telegram LinkedIn Twitter Email Pinterest Tumblr VKontakte
Share
Facebook WhatsApp

Un adolescent în vârstă de 17 ani, din Buzău, a murit, după ce, în încercarea de a sări un gard, și-a retezat artera femurală. La început, prietenii au crezut că glumește, deși le-a spus să cheme salvarea.

Denis, un tânăr de 17 ani din Buzău, campion la fotbal, a murit, după ce artera femurală i-a fost retezată de o țepușă de fier, în timp ce a încercat să sară un gard, pentru a-și recupera mingea. Medicii i-au amputat piciorul, dar, din nefericire, a murit. 

Un băiat de 17 ani, din Buzău, a murit, după ce și-a retezat artera femurală

Se juca fotbal împreună cu prietenii, când, la un moment dat, au dat mingea în curtea școlii. Denis a sărit gardul, pentru a o recupera, dar o țepușă de fier beton a străpuns zona inghinală.

Cantitatea de sânge pe care a pierdut-o a fost mult prea mare, iar acesta a ajuns, de urgență, la Spitalul Floreasca, în București. 

Totul s-a petrecut joi seara, 15 iunie, în localitatea Cochirleanca, județul Buzău. Când a sărit gardul, acesta a făcut o mișcare greșită și a rămas înțepenit în țepușa de fier. Denis le-a cerut prietenilor să sune la 112, dar aceștia au crezut că este o glumă.

 

„I-a alunecat piciorul și a căzut cu capul în jos și s-a agățat… El s-a ridicat, a strigat să sunăm la ambulanţă. Noi am cerut că e o glumă, după am văzut că e foarte serios. S-a pus jos şi a leşinat”, a povestit un martor, conform observatornews.ro.

„S-a înjunghiat undeva în partea inghinală, la artera femurală. Şi-a tăiat-o, şi-a smuls-o. Ambulanţa a venit cam după 40 de minute”, a mai adăugat un martor.

 

Un adolescent în vârstă de 17 ani, din Buzău, a murit, după ce, în încercarea de a sări un gard, și-a retezat artera femurală
 Denis le-a cerut prietenilor să sune la 112, dar aceștia au crezut că este o glumă

[Sursa: pexels]

 

Primul ajutor a venit de la o asistentă aflată în timpul liber

Elena Putinică, asistent UPU Buzău, era în timpul liber și se afla, în momentul cu pricina, acasă, aproape de locul în care totul s-a întâmplat. Până a sosit ambulanța la fața locului, ea a fost cea care l-a îngrijit: „ N-a avut putere să vorbească, doar i-am zis: Te rog, strânge-mă de mână dacă mă auzi. M-a strâns de mână. I-am făcut pansament compresiv acolo, la nivelul plăgii, până a venit ambulanţa”.

Timp de șase ore, tânărul a fost operat la Spitalul Județean Buzău, urmând transferul acestuia, la București. În Capitală, au urmat alte ore de operație și numeroase transfuzii, iar ieri, 18 iunie, Denis a murit.

În încercarea de a-l sava, medicii i-au amputat piciorul. Cu toate acestea, incidentul a fost mult prea puternic și corpul i-a cedat. Cei care l-au cunoscut au doar cuvinte de laudă la adresa acestuia și nu își revin din starea de șoc.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit VKontakte Telegram WhatsApp
Petrut Alex

Alex Mihai Petrut este  in prezent este redactor al publicației Mgnews.ro.de 2 ani. Mihai are 33 de ani și e absolvent a Facultății de Stiinte Aplicate. Îi plac foarte mult filmele si cărțile sci-fi/horror și adoră să gătească. În prezent cochetează și cu arta și este membru fondator a „Teatrului Gimly" din Bucuresti.

Related Posts

Luni este sărbătoare uriață. Sfântul care i-a readus la viață pe cei morți. Rugăciune puternică pentru izbăvire de boli și necazuri

18 ianuarie 2026

Lia Olguța n-a mai suportat și a vorbit. Dezvăluirea care îl clatină major pe Ilie Bolojan, românilor nu le vine să creadă

18 ianuarie 2026

Tragedie în Florești, Giurgiu! Un tânăr s-a răsturnat cu ATV-ul în camp și a fost găsit după mai multe ore

18 ianuarie 2026

4.600.000 de pensionari pot rămâne fără pensie din cauza pensiilor speciale. Avertismentul unui fost ministru al justiției

18 ianuarie 2026
Add A Comment

Comments are closed.

Articole recente

Luni este sărbătoare uriață. Sfântul care i-a readus la viață pe cei morți. Rugăciune puternică pentru izbăvire de boli și necazuri

18 ianuarie 2026

Lia Olguța n-a mai suportat și a vorbit. Dezvăluirea care îl clatină major pe Ilie Bolojan, românilor nu le vine să creadă

18 ianuarie 2026

Tragedie în Florești, Giurgiu! Un tânăr s-a răsturnat cu ATV-ul în camp și a fost găsit după mai multe ore

18 ianuarie 2026

4.600.000 de pensionari pot rămâne fără pensie din cauza pensiilor speciale. Avertismentul unui fost ministru al justiției

18 ianuarie 2026

Sfatul zilei de miercuri, 21 mai 2025. Balanța intră într-un con de umbră

20 mai 2025

Horoscop JOI, 9 mai 2024. Zodia care va primi mulţi bani şi îi va cheltui pe relaxare

9 mai 2024

Atenționare de vreme severă imediată. Peste jumătate din țară din țară vizată de furtuni violente

4 august 2025

Horoscopul si sfatul runelor pentru luna IUNIE 2024. Taurii au protectie divina, Racii primesc bani multi si vesti bune, Leii sunt castigatorii lunii

24 mai 2024

Horoscop 3 ianuarie 2025. Două zodii sunt norocoasele zilei

3 ianuarie 2025

Horoscop 20 septembrie 2024. Instabilitate financiară pentru două zodii

19 septembrie 2024

Horoscop VINERI, 9 februarie 2024. Discuţii aprinse despre bani, neînţelegeri la serviciu pentru unele zodii

9 februarie 2024

Jean Paler, din nou internat în spital. Marele actor trece prin momente dificile: „Am 9 stenturi și un fibrilator. Fac colecție”

13 noiembrie 2023
Divertisment

Parinte, te-am visat azi noapte.– Ei, se poate fata tati, se poate…– Pai, se facea ca ai venit la noi si Ion nu era acasa…– Ei, se poate fata tati, se poate…– …si parinte, se facea ca am mers in pat …

4 septembrie 2025

Un sofer de TIR si unul de bascula jucau table in fata blocului

4 septembrie 2025

Apare în presă un anunţ pentru un post de secretara. Acolo, patronul o întreabă:– Poţi să îmi spui, te rog, cât fac 7 înmulţit cu 3?Se gândeşte şi răspunde:– 22!

4 septembrie 2025

Sunteţi noua secretară a soţului meu? – Da, îngăimă aceasta. – Sper să nu aveţi acelaşi apetit … ca şi predecesoarea dumneavoastră!

4 septembrie 2025
Facebook Instagram
  • Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US
© 2023 MGNEWS - Toate drepturile rezervate

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.