• Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US

Prognoza meteo se schimbă radical. Furtuni violente, vijelii și grindină lovesc România

5 august 2026

Curs BNR azi, 4 august 2026. Cât valorează euro, dolarul, lira sterlină și gramul de aur

4 august 2026

Alertă extremă de la ANM. În ce zonă va ploua într-o zi cât într-o lună

22 iulie 2026

Prăpăd meteo în România! După frig și furtuni, vine urgia de 36 de grade. Iată zonele lovite crunt

21 iulie 2026
Facebook Instagram
MGnews
vineri, 14 august
Facebook Instagram
MGnews
Facebook Twitter Instagram
Prima pagină » „Avem premier”
Fără categorie

„Avem premier”

Petrut AlexBy Petrut Alex17 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook WhatsApp Telegram LinkedIn Twitter Email Pinterest Tumblr VKontakte
Share
Facebook WhatsApp
Președintele României, Nicușor Dan, va convoca miercuri, la Palatul Cotroceni, liderii principalelor partide parlamentare – PSD, PNL, USR și UDMR – pentru consultări în vederea desemnării unui candidat la funcția de prim-ministru. Surse politice importante afirmă că Ilie Bolojan va fi desemnat premier cu certitudine.

Cu o zi înainte, marți, este programată o altă rundă de discuții între liderii partidelor, dar fără participarea lui Nicuşor Dan. Întâlnirea de miercuri reprezintă prima consultare oficială condusă de președinte pentru desemnarea viitorului premier, în urma alegerilor parlamentare recente.

În acest moment, potrivit G4Media, numele cel mai vehiculat pentru postul de șef al Executivului este cel al lui Ilie Bolojan, lider marcant al Partidului Național Liberal (PNL), care ar beneficia de sprijinul atât al formațiunii sale, cât și al Uniunii Salvați România (USR). Acest tandem de susținere crește șansele ca Bolojan să fie opțiunea finală pentru a forma o majoritate guvernamentală, mai ales în contextul în care negocierile dintre partide se intensifică.

Partidul Social Democrat (PSD), la rândul său, are programată o ședință internă marți seară, în care conducerea va stabili mandatul de negociere și eventualele condiții pentru intrarea la guvernare. Deocamdată, PSD nu a decis oficial dacă va face parte din coaliția de guvernare sau va rămâne în opoziție.

Deputatul PSD Florin Manole a declarat că partidul nu a luat încă o hotărâre fermă în privința participării la guvernare.

„Am zis că Partidul Social Democrat nu a decis încă dacă intră la guvernare, cu atât mai puțin să decidă nume, prenume și funcții concrete pentru oricare dintre politicieni”, a spus Manole.

Totodată, social-democratul a respins categoric ideea unui premier tehnocrat.

„O idee nefuncțională, pentru că am mai avut experiențe cu astfel de premieri tehnocrați și pentru că această guvernare care va veni ar trebui să fie asumată politic în mod corect și transparent, pentru că oamenii au votat partide în Parlament, nu tehnocrați”, a precizat Florin Manole.

În ultimele săptămâni, mai multe scenarii de guvernare au fost analizate și discutate în spațiul public, inclusiv de către președintele Nicușor Dan. Acesta a menționat că, deși nu este de acord cu toate variantele, pe masa consultărilor se află trei opțiuni clare: un premier politic, un premier tehnocrat și o formulă de rotație a premierilor între PSD și PNL, similară modelului anterior Ciucă–Ciolacu.

După ce președintele va desemna oficial un candidat pentru funcția de prim-ministru, acesta va avea sarcina de a negocia formarea unei majorități parlamentare și de a propune un program de guvernare și o echipă guvernamentală. Noul Executiv urmează să fie supus votului de încredere în Parlament.

Liderii PSD-PNL-USR-UDMR și Minoritățile Naționale au căutat mai multe soluții pentru a ieși din blocajul politic, dar conform surselor noastre singura opțiune viabilă rămâne rotativa guvernamentală. Pe modelul instituit deja de Nicolae Ciucă și Marcel Ciolacu, liderii PNL și PSD se pregătesc să aibă fiecare câte o jumătate de mandat de premier.

Liderul interimar al PNL, Ilie Bolojan, va prelua mandatul de premier. Rotativa este făcută pentru 3 ani și jumătate, ceea ce înseamnă că Ilie Bolojan va sta 19 sau 20 de luni. Ulterior, funcția de premier va fi ocupată de un lider al PSD, cel mai probabil Sorin Grindeanu.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit VKontakte Telegram WhatsApp
Petrut Alex

Alex Mihai Petrut este  in prezent este redactor al publicației Mgnews.ro.de 2 ani. Mihai are 33 de ani și e absolvent a Facultății de Stiinte Aplicate. Îi plac foarte mult filmele si cărțile sci-fi/horror și adoră să gătească. În prezent cochetează și cu arta și este membru fondator a „Teatrului Gimly" din Bucuresti.

Related Posts

Propunere-bombă pe scena politică: Ion Cristoiu îl vede pe Traian Băsescu premier al României

12 august 2026

Descoperire șocantă într-un cimitir din Brazilia. Un gropar a salvat o femeie îngropată de vie după ce a auzit strigăte dintr-un mormânt

12 august 2026

Kelemen Hunor, despre varianta Grindeanu premier: „Noi avem un premier propus”. Ce spune UDMR despre desemnarea viitorului prim-ministru

12 august 2026

Cum a reacționat Gabriela Cristea la anunțul lui Cătălin Măruță. Ce mesaj i-a transmis după ce prezentatorul a dezvăluit noul proiect de la Antena 1

12 august 2026
Add A Comment

Comments are closed.

Articole recente

Propunere-bombă pe scena politică: Ion Cristoiu îl vede pe Traian Băsescu premier al României

12 august 2026

Descoperire șocantă într-un cimitir din Brazilia. Un gropar a salvat o femeie îngropată de vie după ce a auzit strigăte dintr-un mormânt

12 august 2026

Kelemen Hunor, despre varianta Grindeanu premier: „Noi avem un premier propus”. Ce spune UDMR despre desemnarea viitorului prim-ministru

12 august 2026

Cum a reacționat Gabriela Cristea la anunțul lui Cătălin Măruță. Ce mesaj i-a transmis după ce prezentatorul a dezvăluit noul proiect de la Antena 1

12 august 2026

Horoscop zilnic pentru miercuri, 25 octombrie 2023. Berbecii au probleme cu banii

24 octombrie 2023

UPDATE: A fost cutremur în România cu magnitudinea de 4.1, urmat de un cutremur atipic

22 februarie 2023

Iarna vine mai devreme decât ne-am fi așteptat! Prima ninsoare, în luna noiembrie. Weekend cu zăpadă viscolită la munte

17 noiembrie 2023

ANUNŢ IMPORTANT PENTRU ROMÂNII CARE AŞTEAPTĂ VOUCHERE PENTRU ALIMENTE! DE CÂND SE DAU BANII

4 februarie 2023

Ciclonul polar aduce zăpadă în România! Meteorolog: ”Vor fi precipitații în fiecare zi! Va fi viscol și se va depune un nou strat de zăpadă!”

23 noiembrie 2023

Curs valutar BNR marți, 28 februarie 2023: Moneda euro înregistrează o nouă creștere. Ce valori au atins azi principalele monede?

28 februarie 2023

Bani de la stat pentru români. Condiţia pentru ca bunicii să primească 1.500 de lei lunar

7 februarie 2023

„S-au prăbușit clădirile cu oameni în ei. Totul e la pământ” Cutremur devastator se așteaptă un număr uriaș de victime

28 martie 2025
Divertisment

Cum să speli geamurile de la duș pentru a scăpa de petele de săpun și calcar. Trucurile simple care le fac să strălucească din nou

28 mai 2026

💙 Ai un Rac în viața ta? Ești mai norocos decât crezi! 9 motive care explică totul ♋

23 martie 2026

Ce pensie primești dacă ai cotizat mai puțin de 15 ani în 2026. Ce spune noua lege a pensiilor

5 februarie 2026

Parinte, te-am visat azi noapte.– Ei, se poate fata tati, se poate…– Pai, se facea ca ai venit la noi si Ion nu era acasa…– Ei, se poate fata tati, se poate…– …si parinte, se facea ca am mers in pat …

4 septembrie 2025
Facebook Instagram
  • Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US
© 2023 MGNEWS - Toate drepturile rezervate

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.