Călin Georgescu ar putea avea din nou probleme cu legea după ce deputatul PNL Alexandru Muraru a depus o plângere penală pe numele acestuia, cerând arestarea sa preventivă. Liberalul îl acuză pe fostul candidat la alegerile prezidențiale din noiembrie 2024 că a repetat gestul interzis al salutului legionar, de data aceasta pe scările unei biserici din Buftea.
Se cere arestarea preventivă a lui Călin Georgescu
Într-un comunicat de presă, Alexandru Muraru afirmă că Georgescu, care este deja trimis în judecată pentru propagandă legionară și pentru complicitate la tentativă de acțiuni împotriva ordinii constituționale, profită de faptul că se află sub control judiciar. Din punctul lui de vedere, în loc să respecte regulile, suveranistul se folosește de fiecare apariție publică pentru a promova simbolurile unei ideologii extremiste.
Liberalul îl acuză pe Georgescu că nu ține cont de lege și zilnic face astfel de gesturi în public. Din punctul lui de vedere, controlul judiciar a devenit o scenă pe care politicianul extremist își joacă rolul de victimă și își testează limitele în raport cu legea.
„În calitate de vicepreședinte al Partidului Național Liberal și deputat în Parlamentul României, condamn în cei mai fermi termeni gestul sfidător și ilegal al inculpatului Călin Georgescu, care a executat din nou, public, salutul legionar. Acest act nu este o simplă provocare, ci un atac direct la adresa democrației și a statului de drept din România.
Ceea ce a făcut ieri Călin Georgescu la Buftea, pe scările unei biserici, nu este o rătăcire, ci o declarație de război simbolică împotriva valorilor noastre democratice. Vorbim despre un individ trimis deja în judecată nu doar pentru propagandă legionară, ci și pentru fapte de o gravitate excepțională, anume complicitate la tentativă de acțiuni împotriva ordinii constituționale”, a transmis Muraru.
„Locul celor care glorifică o mișcare fascistă este după gratii”
Liberalul a anunțat că a depus o sesizare penală la Parchetul General prin care cere ca instanța să înlocuiască măsura controlului judiciar cu arestul preventiv. Alexandru Muraru a spus clar: locul celor care promovează Mișcarea Legionară, responsabilă de crime și trădări în istoria României, nu este în libertate, ci după gratii.
„Locul celor care glorifică o mișcare fascistă ce a ucis, torturat și trădat România este după gratii, nu în spațiul public, de unde continuă să otrăvească minți. Justiția trebuie să acționeze acum, cu fermitate și fără echivoc. Este un gest firesc într-o zi cu puternică simbolistică istorică pentru comemorarea Holocaustului.
Legionarismul nu este o opinie, este o infracțiune. Nu este patriotism, ci un cult al morții și al trădării naționale. Partidul Național Liberal va folosi toate pârghiile legale și politice pentru a opri acest asalt extremist. România nu se va întoarce în bezna totalitarismului”, a mai transmis Muraru.
