• Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US

Val de reclamații în România: facturi la curent umflate și consumuri „din burtă”

6 martie 2026

Cât de mult va mai ninge în următoarele 30 de ore în România

20 februarie 2026

Meteorologii anunță un nou cod galben si portocaliu de polei, ninsori și viscol, în 15 județe și în București

20 februarie 2026

Incendiu devastator în București: o femeie a murit carbonizată într-un autoturism, trei mașini distruse pe Bulevardul Constructorilor

13 februarie 2026
Facebook Instagram
MGnews
marți, 10 martie
Facebook Instagram
MGnews
Facebook Twitter Instagram
Prima pagină » Portocale pline de pesticide pe rafturile din România. Etichetele erau schimbate pentru a schimba țara de proveniență
Fără categorie

Portocale pline de pesticide pe rafturile din România. Etichetele erau schimbate pentru a schimba țara de proveniență

Paducel JeaninaBy Paducel Jeanina12 februarie 2026Niciun comentariu4 Mins Read
Facebook WhatsApp Telegram LinkedIn Twitter Email Pinterest Tumblr VKontakte
Share
Facebook WhatsApp

Autoritățile desfășoară percheziții la importatori de portocale în București și în alte două județe. Ancheta vizează suspiciuni legate de schimbarea etichetelor privind țara de origine și comercializarea fructelor în marile magazine. Potrivit informațiilor apărute, portocalele ar fi fost aduse din Egipt și ulterior reetichetate pentru a indica Grecia ca țară de proveniență.

Portocale pline de pesticide pe rafturile din România. Etichetele erau schimbate pentru a schimba țara de proveniență

În total, sunt în curs opt percheziții în Capitală și în județele Ilfov și Ialomița. Dosarul penal deschis de anchetatori vizează infracțiuni precum evaziune fiscală, falsificarea sau substituirea de produse și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Potrivit datelor preliminare, peste 12.300 de kilograme de portocale ar fi fost importate și introduse în circuitul comercial în condiții suspecte.

Conform informațiilor din anchetă, mai multe persoane ar fi importat din Egipt o cantitate semnificativă de portocale. Odată ajunse în România, fructele ar fi fost reambalate și etichetate astfel încât să pară că provin din Grecia.

Schimbarea etichetelor ar fi avut rolul de a facilita vânzarea produselor în supermarketuri. Ancheta indică faptul că originea reală a produselor ar fi fost ascunsă prin modificarea documentelor și a ambalajelor.

Potrivit surselor citate, diferența de etichetare ar fi permis introducerea pe piață a unor fructe care altfel nu ar fi fost acceptate în rețelele comerciale mari.

Un element central al anchetei îl reprezintă nivelul ridicat de pesticide identificat la portocalele importate. Conform informațiilor apărute, acesta ar fi fost motivul pentru care produsele nu puteau fi comercializate în supermarketuri cu etichetele reale de proveniență.

Autoritățile analizează dacă standardele privind siguranța alimentară au fost încălcate. Nivelul de pesticide peste limitele admise poate reprezenta un risc pentru consumatori.

În acest context, reetichetarea ar fi fost folosită pentru a evita controalele sau restricțiile aplicabile în funcție de țara de origine și de lotul de import.

Opt percheziții în trei județe

Perchezițiile sunt desfășurate în București, Ilfov și Ialomița. Ancheta este coordonată într-un dosar penal care include mai multe capete de acuzare.

Potrivit anchetatorilor, sunt vizate fapte de evaziune fiscală, falsificare sau substituire de produse și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Operațiunea urmărește ridicarea de documente, verificarea stocurilor și analizarea circuitului comercial al produselor. Autoritățile încearcă să stabilească traseul complet al mărfii, de la import până la rafturile magazinelor.

La finalul perchezițiilor, 12 persoane urmează să fie aduse la audieri. Dintre acestea, două au calitatea de suspecți, iar zece sunt audiate în calitate de martori.

Anchetatorii încearcă să stabilească rolul fiecărei persoane implicate în procesul de import, reambalare și distribuție.

Audierea martorilor este menită să clarifice modul în care au fost gestionate transporturile și cine a dispus schimbarea etichetelor.

Acuzații de evaziune fiscală

Un alt aspect important al dosarului îl reprezintă neînregistrarea veniturilor obținute din vânzarea portocalelor. Potrivit anchetatorilor, sumele încasate din comercializarea fructelor în supermarketuri nu ar fi fost evidențiate în bilanțul firmei.

Această situație constituie infracțiunea de evaziune fiscală. Nedeclararea veniturilor afectează bugetul de stat și poate atrage sancțiuni penale semnificative.

Autoritățile verifică documentele contabile pentru a stabili valoarea exactă a prejudiciului.

Portocalele ar fi ajuns pe rafturile marilor magazine. Ancheta urmărește să stabilească dacă rețelele comerciale au fost informate corect asupra provenienței și caracteristicilor produselor.

În cazul confirmării suspiciunilor, pot exista consecințe legate de retragerea loturilor din circulație. Siguranța alimentară reprezintă un aspect esențial în lanțul de distribuție.

Autoritățile pot dispune măsuri suplimentare de control în perioada următoare.

România importă anual cantități importante de fructe, inclusiv citrice. Egiptul și Grecia sunt printre furnizorii frecvenți pentru piața europeană.

Etichetarea corectă a produselor este obligatorie. Consumatorii au dreptul să cunoască țara de origine și caracteristicile produselor cumpărate.

Schimbarea etichetelor reprezintă o încălcare a normelor privind protecția consumatorilor și poate genera sancțiuni severe.

După finalizarea perchezițiilor și audierilor, procurorii vor decide eventualele măsuri preventive. Ancheta continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale.

Autoritățile vor analiza probele ridicate și vor verifica dacă există și alte loturi de marfă implicate.

În funcție de concluziile anchetei, dosarul poate fi extins sau pot fi dispuse măsuri suplimentare.

Cazul aduce în atenție necesitatea respectării stricte a normelor privind siguranța alimentară și fiscalitatea. Etichetarea corectă și înregistrarea veniturilor sunt obligații legale pentru orice operator economic.

Protecția consumatorilor și asigurarea unui comerț corect sunt obiective esențiale ale autorităților. Ancheta în curs urmărește clarificarea tuturor aspectelor legate de importul și comercializarea portocalelor.

Perchezițiile din București, Ilfov și Ialomița reprezintă o etapă importantă în acest proces. Rezultatele investigației vor stabili responsabilitățile și eventualele consecințe legale pentru persoanele implicate.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit VKontakte Telegram WhatsApp
Paducel Jeanina

Jeanina Păducel este autor de articole, pasionată de jurnalism și actualitate, cu experiență în redactarea de conținut informativ și social. Abordează subiectele cu claritate, responsabilitate și atenție la detalii.

Related Posts

Suedia se pregătește pentru crize majore: cetățenii sunt sfătuiți să facă stocuri de alimente și combustibil

10 martie 2026

Horoscop 11 martie 2026. Ziua în care unele zodii primesc semne importante

10 martie 2026

Horoscop 10 martie 2026. Nativii care ies din rutină și primesc o provocare neașteptată

10 martie 2026

Meteorologii au făcut anunțul: SE INTORC NINSORILE…Vezi mai mult…

10 martie 2026
Add A Comment

Comments are closed.

Articole recente

Suedia se pregătește pentru crize majore: cetățenii sunt sfătuiți să facă stocuri de alimente și combustibil

10 martie 2026

Horoscop 11 martie 2026. Ziua în care unele zodii primesc semne importante

10 martie 2026

Horoscop 10 martie 2026. Nativii care ies din rutină și primesc o provocare neașteptată

10 martie 2026

Meteorologii au făcut anunțul: SE INTORC NINSORILE…Vezi mai mult…

10 martie 2026

Vortex polar în România la final de an. Meteorologii anunță ploi și ninsori. De când se instalează iarna la noi. Prognoza meteo actualizată

10 noiembrie 2025

Sfatul zilei de joi, 17 august 2023. Peștii trebuie să scape de vicii. Riscul la care se supun

16 august 2023

Zi tristă pentru presa românească: Magda a murit la 40 de ani

13 februarie 2023

Ce se întâmplă cu toate magazinele Profi din țară? Toți clienții trebuie să afle

30 octombrie 2023

Curs valutar BNR 11 mai 2023: La cât a ajuns euro joi? Cum se poziționează leul în raport cu principalele monede

11 mai 2023

Horoscop MARȚI, 17 octombrie 2023. Cupidon pregătește o surpriză pentru cea mai sensibilă zodie

17 octombrie 2023

Netflix, schimbare majoră pe întreaga platformă. Ce pățești acum dacă împarți parola cu o altă persoană

13 iulie 2023

România va fi lovită de furtuni în următoarele 24 de ore! Meteorologii au emis cod galben pentru mai multe județe

2 iulie 2024
Divertisment

Parinte, te-am visat azi noapte.– Ei, se poate fata tati, se poate…– Pai, se facea ca ai venit la noi si Ion nu era acasa…– Ei, se poate fata tati, se poate…– …si parinte, se facea ca am mers in pat …

4 septembrie 2025

Un sofer de TIR si unul de bascula jucau table in fata blocului

4 septembrie 2025

Apare în presă un anunţ pentru un post de secretara. Acolo, patronul o întreabă:– Poţi să îmi spui, te rog, cât fac 7 înmulţit cu 3?Se gândeşte şi răspunde:– 22!

4 septembrie 2025

Sunteţi noua secretară a soţului meu? – Da, îngăimă aceasta. – Sper să nu aveţi acelaşi apetit … ca şi predecesoarea dumneavoastră!

4 septembrie 2025
Facebook Instagram
  • Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US
© 2023 MGNEWS - Toate drepturile rezervate

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.