O minoră de 14 ani din Vrancea a decis să recurgă la un gest extrem, după ce părinții i-au interzis să-și continue relația cu partenerul ei de 18 ani.
O familie din Vrancea trece printr-o durere de nedescris după ce o minoră de 14 ani și-a pus capăt zilelor. Deși inițial minora a fost găsită încă în viață, însă inconștientă, ulterior aceasta s-a stins din viață.
O minoră de 14 ani și-a pus capăt zilelor după ce părinții i-au interzis să se mai vadă cu iubitul
Tragedia a avut loc în dimineața zilei de luni, 11 mai 2026.
Autoritățile au fost alertate la ora 10:00, atunci când părinții fetei s-au întors de la cumpărături. Tatăl minorei este cel care a făcut descoperirea macabră, găsind-o pe fiica sa în stare de inconștiență, în curtea din spatele casei. În perioada în care părinții minorei au fost plecați, tânăra a fost lăsată în grija surorii sale și a iubitului acesteia.
Tatăl minorei a apelat numărul de urgență 112, iar la fața locului s-au deplasat două echipaje medicale.
În ciuda încercărilor de a-i salva viața, cadrele medicale au fost nevoite să constate decesul minorei de 14 ani.
„Tragedie în comuna Răcoasa, minoră decedată în urma unei tentative de suicid. Intervenție de urgență desfășurată astăzi 11.05.2026, în satul Varnița, comuna Răcoasa, soldată cu decesul unei minore de 14 ani. Dispeceratul SAJ Vrancea 112 a fost alertat la ora 10:08 cu privire la o minoră găsită în stare de inconștiență, în urma unei tentative de suicid prin spânzurare.
Având în vedere gravitatea situației au fost direcționate imediat două echipaje de ambulanță.
O ambulanță tip B2 cu asistent de la cea mai apropiată substație, Panciu, și o ambulanță tip C2 cu medic de la stația centrală Focșani. Primul echipaj ajuns la fața locului a început imediat manevrele de resuscitare cardio-pulmonară, acestea fiind continuate și intensificate odată cu sosirea echipajului cu medic.
În ciuda eforturilor medicale susținute, organismul copilei nu a răspuns la manevrele de resuscitare. Medicul de pe ambulanță a fost nevoit să declare decesul minorei la fața locului. Cazul a fost preluat de organele de poliție pentru cercetările specifice în vedere stabilirii cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs tragedia”, a transmis Serviciul de Ambulanță Județean Vrancea, potrivit stirilekanald.ro.
Ulterior, cazul a fost preluat de oamenii legii.
Minora a lăsat în urma sa și două mesaje de adio, în care a menționat că a recurs la acest gest extrem fiindcă părinții nu o lăsau să aibă o relație cu un băiat de 18 ani din localitatea Câmpuri, Vrancea. Înainte de a recurge la acest gest extrem, minora de 14 ani a mai avut și câteva plecări voluntare de acasă, care au avut la bază același motiv amoros.
