Maia Sandu a avut prima reacție publică după controversele apărute în urma votului acordat de Republica Moldova la Eurovision Song Contest 2026.
Scandalul a izbucnit după ce juriul moldovean a oferit doar trei puncte reprezentantei României, deși publicul din Republica Moldova a acordat punctajul maxim prestației românești.
Maia Sandu reacționează după scandalul votului de la Eurovision
În acest context, Maia Sandu a transmis că relația dintre România și Republica Moldova nu ar trebui afectată de tensiunile generate în jurul concursului muzical.
Președinta Republicii Moldova a subliniat că „nimeni și nimic” nu trebuie să influențeze legătura dintre cele două state.
Declarația vine după numeroase reacții apărute în mediul online și în spațiul public, unde mulți utilizatori au criticat punctajul acordat de juriul moldovean României la ediția din acest an a Eurovisionului.
„Cred că nu ar trebui să permitem ca nimic și nimeni să afecteze relația dintre cele două țări și cred cu adevărat că este important faptul că oamenii din Moldova au acordat cea mai mare apreciere cântăreților români. Aceasta este partea cea mai importantă. Și felicitări atât Alexandrei, cât și lui Vlad!”, a spus Maia Sandu, răspunzând unei întrebări după întâlnirea cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, potrivit Agerpres.
Alexandra Căpitănescu a terminat competiția pe locul al treilea
România, reprezentată de Alexandra Căpitănescu, a terminat competiția pe locul al treilea, în timp ce trofeul a fost câștigat de DARA.
Controversa a generat inclusiv reacții în presa din Republica Moldova, iar în spațiul online au apărut numeroase dezbateri legate de diferențele dintre votul juriului și cel al publicului.
Mesajul transmis acum de Maia Sandu vine într-un moment în care relațiile culturale și apropierea dintre România și Republica Moldova au fost intens discutate după finala Eurovision de la Viena.
