O nouă veste tragică a venit din Germania, în cazul clădirii prăbușite din orașul Görlitz. După ce în noaptea precedentă salvatorii au găsit trupul Georgianei, autoritățile germane au confirmat astăzi, 21 mai, și moartea Simonei, cea de-a doua tânără româncă dispărută după explozia devastatoare.
Poliția germană a transmis că trupul Simonei, în vârstă de 26 de ani, a fost descoperit de pompieri în timpul operațiunilor de îndepărtare a dărâmăturilor.
Familia tinerei, aflată în Germania încă din primele ore ale tragediei, a înțeles rapid că speranțele s-au stins în momentul în care echipele de intervenție au ridicat o pânză albă pentru a acoperi zona în care se lucra.
Primarul român al orașului Görlitz a anunțat familia
Vestea devastatoare i-a fost transmisă mamei Simonei chiar de către primarul orașului Görlitz, Octavian Ursu.
Rudele au trăit trei zile de coșmar, timp în care pompierii au lucrat fără oprire pentru a găsi eventuali supraviețuitori sub ruinele clădirii.
Operațiunea de salvare continuă și acum, deoarece autoritățile îl caută în continuare pe un bărbat cu cetățenie germană și bulgară, dispărut după explozie.
Peste 140 de pompieri au participat la intervenție, iar în misiune au fost folosiți și câini special antrenați pentru detectarea victimelor.
Georgiana și Simona ajunseseră cu puțin timp înainte de explozie
Georgiana și Simona se aflau într-o clădire de vacanță din centrul istoric al orașului Görlitz.
