După ani de controverse și după decizia prin care Igor Dodon i-a retras cetățenia moldovenească, Traian Băsescu primește din nou statutul de cetățean al Republicii Moldova. Maia Sandu a transmis un mesaj puternic despre legătura fostului președinte al României cu țara de peste Prut și despre sprijinul oferit de acesta de-a lungul anilor.
Traian Băsescu este din nou cetățean al Republicii Moldova. Anunțul a fost făcut marți de președinta Maia Sandu, care a precizat că fostului șef de stat român i-a fost reparată „o nedreptate”.
„Mă bucur că am reușit, la rândul nostru, să corectăm o nedreptate făcută domnului Băsescu și am onoarea să-i acordăm cetățenia Republicii Moldova”, a precizat Maia Sandu într-un mesaj publicat pe Facebook.
Maia Sandu: „De azi sunteți nu doar fratele nostru, ci și concetățeanul nostru”
Lidera de la Chișinău a vorbit despre sprijinul constant pe care Traian Băsescu l-a oferit Republicii Moldova și despre rolul pe care l-a avut în apropierea țării de România și de Uniunea Europeană.
„Domnul Președinte Băsescu a susținut cetățenii Republicii Moldova cu toată puterea și necondiționat, indiferent de guvernări. Pentru că domnul Băsescu știe câtă luptă s-a dus pe acest pământ pentru a ne păstra identitatea, limba română și pentru a ne rupe de trecutul sovietic ca să mergem înainte – spre un viitor european”, a spus Maia Sandu. Șefa statului moldovean a transmis și un mesaj de recunoștință pentru implicarea lui Traian Băsescu în sprijinirea cetățenilor moldoveni.
Ea a afirmat că oamenii de peste Prut îi sunt recunoscători fostului președinte al României pentru că „a contribuit la corectarea unei nedreptăți istorice și a facilitat redobândirea cetățeniei române, a promovat acordarea burselor pentru tinerii noștri și a oferit neîncetat sprijin Republicii Moldova”. Mesajul Maiei Sandu s-a încheiat cu o formulare care a atras imediat atenția în spațiul public:
„Domnule Băsescu, de azi sunteți nu doar fratele nostru, ci și concetățeanul nostru. Vă așteptăm acasă!”
