• Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US

Avertizare imediată de vreme severă. Cod portocaliu de furtuni şi grindină în mai multe zone din țară. Localitățile vizate

10 iunie 2026

Alertă de vreme severă. Cod galben de vijelii și grindină în mai multe zone din țară

27 mai 2026

Alertă de vreme rea. Sunt anunțate furtuni și vijelii. Zonele vizate de ANM

26 mai 2026

România trece de la vijelii la temperaturi de vară. Când lovesc cele 30 de grade

22 mai 2026
Facebook Instagram
MGnews
vineri, 12 iunie
Facebook Instagram
MGnews
Facebook Twitter Instagram
Prima pagină » Doliu în Italia: Ana Feraru, o româncă de 56 de ani, a pierdut lupta cu o boală nemiloasă
Fără categorie

Doliu în Italia: Ana Feraru, o româncă de 56 de ani, a pierdut lupta cu o boală nemiloasă

Paducel JeaninaBy Paducel Jeanina27 mai 2026Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook WhatsApp Telegram LinkedIn Twitter Email Pinterest Tumblr VKontakte
Share
Facebook WhatsApp

Ana Feraru din Italia a murit la 56 de ani, pe 24 mai, după ce s-a luptat o lungă perioadă cu o boală grea. Vestea decesului a adus o tristețe profundă atât în rândul familiei sale, cât și în comunitatea locală din Sardinia, unde femeia reușise să se facă remarcată prin bunătatea și spiritul ei cald. În ciuda eforturilor medicale și a dorinței ei imense de a trăi, destinul a fost necruțător.

O viață curmată mult prea devreme departe de casă

Tragediile în rândul comunităților de români din diaspora lasă întotdeauna un gol imens, mai ales atunci când sunt provocate de afecțiuni medicale galopante. „Ana Feraru, stabilită în Italia, a murit după ce s-a luptat cu o boală grea”, lăsând în urmă o familie sfâșiată de durere și amintiri prețioase.

Femeia își construise o viață liniștită în Peninsulă, acolo unde era apreciată de toți cei care o cunoșteau. „Românca era stabilită de mai mulți ani în Tempio, regiunea Sardinia. Aceasta s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani, pe data de 24 mai, din cauza unei boli grave cu care se lupta de ceva timp. Din păcate, însă, nu a învins-o.” De-a lungul lunilor de suferință, ea a demonstrat o demnitate rară, sperând până în ultima clipă că va reuși să treacă peste acest impas major.

Integrarea conaționalei noastre în structura socială a regiunii Gallura a fost una exemplară. Presa din regiune a alocat spații largi acestui eveniment nefericit, subliniind respectul de care se bucura românca în rândul cetățenilor italieni.

Ultimele momente de pe pământ au fost marcate de o prezență numeroasă a celor care au dorit să îi aducă un ultim omagiu. „Înmormântarea a avut loc marți, 26 mai, la Tempio. Convoiul funerar a plecat de la Hospice-ul din Via Liambra către Biserica Sacro Cuore. La înmormântare au fost prezenți toți cei dragi ei. Conform Gallura Oggi aceasta era extrem de îndragită de comunitatea locală.” Dispariția prematură a Anei lasă un gol imens în inimile vecinilor și prietenilor din localitate.

Advertisements

Mesajul de adio al familiei și recunoștința față de medici

Dincolo de regretul public, durerea cea mai mare se resimte în rândul rudelor apropiate, cele care i-au fost alături zi de zi pe patul de suferință. Familia a dorit să transmită un mesaj oficial prin care își exprimă suferința, dar și mulțumirea față de personalul medical care a îngrijit-o pe parcursul tratamentului.

Anunțul oficial a fost structurat printr-o notă publică de condoleanțe:

„Familia femeii a anunțat decesul printr-un mesaj de doliu transmis de soțul ei, Massimo, de fiul Ionuț, împreună cu Oana și Maria, de sora Mariana, de frații Ioan, Adrian și Paul, precum și de toți nepoții.”

În ciuda deznodământului tragic, rudele au ținut să scoată în evidență profesionalismul și umanitatea cadrelor medicale din spitalele italiene care au făcut tot posibilul pentru a-i alina suferința în ultimele faze ale bolii. Astfel, „apropiații au adresat mulțumiri medicilor Sini și Bardino de la spitalul Giovanni Paolo II din Olbia, precum și întregului personal al centrului de îngrijiri paliative din Tempio.”

Moartea regretatei Ana Feraru din Italia rămâne o amintire dureroasă pentru comunitate, un exemplu de suferință purtată în tăcere și o dovadă a modului în care respectul și dragostea pot uni oameni din culturi diferite în fața unei mari tragedii umane.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Reddit VKontakte Telegram WhatsApp
Paducel Jeanina

Jeanina Păducel este autor de articole, pasionată de jurnalism și actualitate, cu experiență în redactarea de conținut informativ și social. Abordează subiectele cu claritate, responsabilitate și atenție la detalii.

Related Posts

România cere ca dronele ucrainene să se autodistrugă dacă ajung lângă litoralul românesc!

12 iunie 2026

Calendar ortodox 13 iunie 2026: Sfânta muceniță care împlinește dorințele celor necăjiți și îi ocrotește pe cei neajutorați

12 iunie 2026

Cursul valutar 12 iunie 2026. Leul termină în forță săptămâna. Cât a ajuns să coste un Euro

12 iunie 2026

VIDEO Caz șocant în Botoșani: O femeie de 32 de ani, suspectată că și-ar fi îngropat copiii în curte

12 iunie 2026
Add A Comment

Comments are closed.

Articole recente

România cere ca dronele ucrainene să se autodistrugă dacă ajung lângă litoralul românesc!

12 iunie 2026

Calendar ortodox 13 iunie 2026: Sfânta muceniță care împlinește dorințele celor necăjiți și îi ocrotește pe cei neajutorați

12 iunie 2026

Cursul valutar 12 iunie 2026. Leul termină în forță săptămâna. Cât a ajuns să coste un Euro

12 iunie 2026

VIDEO Caz șocant în Botoșani: O femeie de 32 de ani, suspectată că și-ar fi îngropat copiii în curte

12 iunie 2026

Cinci zodii dau lovitura financiara pana la final de august. Noroc urias si bani multi!

21 august 2025

Horoscopul lunii martie 2024, cu Pavel Globa. Previziuni complete pentru Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioara, Balanta, Scorpion, Sagetator, Capricorn, Varsator si Pesti

7 februarie 2024

David Popovici, victorie mare în fața rivalului Pan Zhanle. Cum a scăpat de chinez

28 iulie 2025

Horoscop zilnic pentru vineri, 20 octombrie 2023. Vacanță de lux pentru Pești

20 octombrie 2023

Cursul valutar pentru vineri, 13 septembrie 2024: BNR anunță evoluția principalelor monede ale zilei și a gramului de aur

13 septembrie 2024

E oficial! Cresc alocațiile! Câți bani vor primi copiii în 2025

19 septembrie 2024

Horoscop zilnic, 7 martie 2024. Capricornul este ghidat de noroc astazi

7 martie 2024

Horoscop vineri, 26 septembrie 2025. Zodiile care vor avea succes prin constanță și perseverență!

26 septembrie 2025
Divertisment

Cum să speli geamurile de la duș pentru a scăpa de petele de săpun și calcar. Trucurile simple care le fac să strălucească din nou

28 mai 2026

💙 Ai un Rac în viața ta? Ești mai norocos decât crezi! 9 motive care explică totul ♋

23 martie 2026

Ce pensie primești dacă ai cotizat mai puțin de 15 ani în 2026. Ce spune noua lege a pensiilor

5 februarie 2026

Parinte, te-am visat azi noapte.– Ei, se poate fata tati, se poate…– Pai, se facea ca ai venit la noi si Ion nu era acasa…– Ei, se poate fata tati, se poate…– …si parinte, se facea ca am mers in pat …

4 septembrie 2025
Facebook Instagram
  • Acasa
  • Actualitate
  • Bancuri
  • Divertisment
  • Sanatate
  • Politica
  • Sport
  • Horoscop
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Contact US
© 2023 MGNEWS - Toate drepturile rezervate

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.