Victime dronă Galați. În urma prăbușirii dronei pe un bloc din Galați, două persoane au fost rănite: o femeie de 53 de ani și un băiat de 14 ani. Ambele victime ale dronei de la Galați au ajuns la spital, iar Ministerul Sănătății a transmis un comunicat oficial despre starea lor de sănătate.
Victime dronă Galați. Ce spune Ministerul Sănătății despre starea celor doi răniți
Potrivit comunicatului, cei doi pacienți se află în îngrijirea medicilor: „– Femeie în vârstă de 53 ani este internată la Spitalul Clinic Județean de Urgență Galați, secția de Chirurgie Plastică. Aceasta prezintă arsuri de gradele I și II la nivelul membrelor inferioare cu retenție de corp străin (sticlă).”
În cazul celei de-a doua victime, Ministerul precizează: „un minor (băiat) de 14 ani este internat la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii «Sf. Ioan» Galați, secția de Chirurgie, având arsuri la nivelul antebrațelor, fără probleme respiratorii.”
Conform aceleiași surse, „ambii pacienți sunt momentan internați în spitalele menționate pentru investigații medicale și tratament de specialitate”.
Pacienții sunt stabili, fără risc de transfer
Vestea bună pentru cele două victime ale dronei de la Galați este că starea lor nu impune măsuri suplimentare. Ministerul Sănătății subliniază că „pacienții sunt stabili și nu se pune problema unui transfer către o altă unitate sanitară”.
Monitorizare permanentă și sprijin psihologic
Autoritățile sanitare au asigurat că vor urmări îndeaproape evoluția celor răniți. „Ministerul Sănătății rămâne în legătură permanentă cu unitățile medicale din Galați pentru a monitoriza evoluția stării de sănătate a celor doi răniți și pentru a asigura, cu ajutorul specialiștilor, asistență psihologică lor și altor persoane, în cazul în care este necesar”, se arată în comunicat.
