Un seism puternic a avut loc în Vrancea marți, pe 4 februarie.
România s-a zguduit la începutul lunii februarie. Marți după-amiază, în data de 4 februarie, oamenii din zona Vrancei au simțit că le fuge pământul de sub picioare. Un cutremur puternic s-a produs în acest județ, iar specialiștii spun că a fost cel mai mare seism înregistrat în acest an în țara noastră.
Cutremurul, produs în zona seismică Vrancea, a fost înregistrat marți, la ora 16:06. A avut o magnitudine de 4,2 grade pe scara Richter și s-a produs la o adâncime de 90 de kilometri, conform informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.
În urmă cu mai bine de o săptămână, gălățenii au trăit momente de panică. Trei cutremure s-au produs în doar 16 ore, iar cel mai mare dintre ele a avut o magnitudine de 3,7 pe scara Richter. Toate au avut epicentrul pe raza comunei Schela, deși zona nu este una cu risc seismic.
Oamenii și-au făcut griji și s-au gândit la cele mai negre scenarii.
Primarul comunei a încercat să îi liniștească și a explicat ce s-ar fi întâmplat.
„Am aflat că în poligon s-ar întâlni două plăci tectonice mari şi că s-ar aşeza. Atunci s-a invocat inundaţiile care au avut loc şi că stratul de lut s-ar fi îmbibat, şi din cauza aceasta acele multe cutremure”, a explicat Matricel Petrea, primarul comunei Schela.